Mellimplantátum-betegség

A BII létező tünetcsoport, mely olyan nők százezreit érint világszerte, akik mellimplantátummal élnek. 

A BII tünetek sajátossága, hogy látszólag egymástól függetlenek, valamint külön nehézséget okoz, hogy ezeket más is okozhatja, nem kizárólag az implantátum. Az explant (implantátum eltávolító rekonstrukciós műtét) után azonban a panaszok sokszor egyből enyhülnek, vagy megszűnnek, más esetekben pedig hosszabb idő alatt következik be a gyógyulás.

Ma még kevés olyan holisztikus szemléletű orvos van, aki nem csupán a saját területét érintő panaszokat vizsgálja, hanem összességében veszi figyelembe a páciens teljes anamnézisét, és az alapján állítja fel a lehetséges diagnózist. Ez, valamint a szépészeti iparág érdekellentéte is okozhatja a BII tünetegyüttes szolgáltatói oldalról való megkérdőjelezését annak ellenére, hogy “felhasználói oldalról” rengeteg egybevágó beszámoló van jelen az online térben is.

Számomra egyértelmű, hogy a profitorientált plasztikai sebészeti erőszak elkövetőinek nem érdeke, hogy a BII-t széles körben elismerjék – még akkor sem, amikor az FDA már 2021-ben a mellimplantátumokat Black Box Warning-al látta el, ahol jelzik a BIA-ALCL rákosodás veszélyét, illetve végső soron tanúsítják a BII létezését is. Az erről való tájékoztatást azonban a sebészekre bízták.

(Érdemes átnézni az  FDA oldalán a figyelemre méltó információkat.)

Célom, hogy erre a tünetegyüttesre minél több érintett figyelmét felhívjam – főleg abban az esetben, ha a BII bármelyik tünete jelentkezik náluk.  Fontosnak tartom, hogy mindenki tisztában legyen az a mellimplantátumbeültetés kockázataival azért, hogy felelős döntést hozhasson testéről.

Sajnos a tapasztalatok szerint a BII-ról nem, és az egyéb sűrűn előforduló kockázatokról sem tájékoztatják a klienseket teljeskörűen  a szépségipar dolgozói. Éppen ezért érdemes személyesen kutatásokat folytatni minden szépészeti beavatkozás előtt, és nem egyből bedőlni a fehérköpenyeseknek. Az előzetes tájékozódással lehetővé válik az is, hogy a konzultáció során célzott kérdéseket tehessünk fel, és ezzel együtt felmérhessük a választott orvos attitűdjét és felkészültségét is a legjobb döntés meghozatala érdekében.

A BII-ban személyes érintettségem van, magam is megjártam az utat a mellimplantátum behelyezésétől az explantig .  

Az első mellimplantátumot gyermekszülés és emlőtáplálást követően 1996-ban rakattam be. Tíz év múlva kóros tokosodás miatt cserélni kellett, de a műtét nem sikerült jól, így ugyanabban az évben korrekciós csere történt. 2013-ban az engem ért bántalmazás következtében ez az implant szétszakadt, így újabb csere következett, melyet az FDA-nak megfelelő ajánlás szerint tíz évvel később cseréltettem. Ez volt 2023-ban az ötödik mellműtétem, melyet követően egyre rosszabbul lettem, és egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a BII (Breast Implant Illness – mellimplantátumbetegség) tüneteivel küszködöm, amiről azt hittem, hogy engem sohasem fog érinteni – főleg nem ennyi év után.

2024-ben végül nagyon nehezen és keservesen, de úgy döntöttem, hogy megszabadulok az mellimplantátumoktól. Bármennyire is adott önbizalmat az implantátum és tartozott hozzám, a tünetek annyira kínzóak voltak, hogy az egyetlen ésszerűen szükséges megoldás az implantátumok eltávolítása volt.

Az explant műtétemet követő 48 órában a tünetek 98%-a elmúlt. A maradék 2% egy hónapon belül megszűnt. Én a szerencsésebbek közé tartozom.

Erről ITT írok bővebben, illetve az erről velem készült tévériport ITT nézhető meg. 

A mellimplantátumok körül a kezdetek óta folyamatosan vannak problémák, melyről néhány dokumentumfilm is született (pl.:  ez a doku). 

 

28 év mellimplantátum viselés után az explant műtétre wingwave coachinggal készültem fel, és ugyanezt a módszert alkalmaztam öncoachingban a felépülés során is. 

Személyes konzultációk alkalmával nem csak explant műtét előtt tudok segíteni, hanem bármilyen tervezett plasztikai beavatkozás előtt is ugyanúgy, ahogyan a felépülés során is.